TRE® w badaniach naukowych

TRE® w badaniach naukowych

Jednym z celów Stowarzyszenia jest stworzenie forum dla działań w zakresie badań naukowych związanych z ćwiczeniami TRE®. W tym celu została utworzona m.in. grupa naukowa dla członków Stowarzyszenia na FB: https://www.facebook.com/groups/286825921928595 Są to osoby, która pasjonują się metodą i pochodzą z różnych środowisk zawodowych, m.in. medycznych, psychoterapeutycznych, ekonomicznych. Grupa chce prowadzić badania ankietowe oraz/lub badania medyczne w projektach, które będzie prowadzić Stowarzyszenie. Celem jest zebranie jak największej ilości danych, które będą pokazywać jak działają ćwiczenia TRE® na wybrane grupy badawcze. 

Na stronach macierzystego TRE® for All można zapoznać się z listą obron prac naukowych, publikacji, raportów, prezentacji na konferencjach, które dotyczą badań naukowych z ćwiczeniami TRE® w roli głównej: https://traumaprevention.com/research/ 

Obszary badawcze: taniec i jakość życia

Działalność naukowa w chwili obecnej ogranicza się do poszukiwań powiązań między ćwiczeniami TRE® a doświadczeniem zawodowym i pasjami niektórych członków Stowarzyszenia. Koncentrują się one wokół efektów i zasad gruntowania oraz stosowania ćwiczeń TRE® a: tańcem, jakością życia oraz pomocami terapeutycznymi.

Pomoc terapeutyczną – Grumisia, przytulankę obciążeniową zawdzięczamy Agnieszce Konkel: https://la-loba.eu

Związkami między tańcem a ćwiczeniami TRE® zajmuje się Monika Jakubowska. W projekcie badawczym wzięli udział poza Moniką Jakubowską: dwie tancerki oraz studenci Akademii Muzycznej specjalności Somatyka w tańcu i terapii. Celem było poszukiwanie nowego ruchu. Główne wnioski to: Lekkość ciała po ćwiczeniach TRE®. Ruch w trakcie jest prowadzony przez ciało i dzieje się bez większego wysiłku i trudności. Natomiast odtworzenie tego ruchu później w improwizacji jest trudniejszy, bardziej męczący, a nawet bolesny. Ćwiczenia TRE® to doskonałe narzędzie dla tancerzy i osób intensywnie pracujących z ciałem. Dzięki nim poszerzają się możliwości ruchowe, kondycyjne i przestrzenne.

Ekonomistka z głównego wykształcenia, Edyta Płaskonka-Pruszak bada wpływ stosowania ćwiczeń TRE® na subiektywne odczuwanie jakości życia przez uczestników sesji grupowych. Do tej pory wszystkie ankiety badawcze jakie wypełniali uczestnicy, wykazywały wzrost subiektywnego odczuwania jakości życia, nawet o 27,8 % w przeciągu niecałych dwóch miesięcy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, chcesz dołączyć do zespołu, jesteś zainteresowany wspomaganiem również finansowym takich przedsięwzięć – skontaktuj się z nami, napisz do nas: kontakt@polskiestowarzyszenietre.pl

O TRE® na konferencjach oraz materiały po konferencyjne

Mamy przyjemność pochwalić się dotychczasową aktywnością członków Stowarzyszenia w propagowaniu i przedstawianiu ćwiczeń TRE® poprzez udział w konferencjach, nie tylko naukowych:

TRE® podczas Seminarium Edukacji Globalnej organizowanego przez ORE

Polskie Stowarzyszenie TRE® miało okazję zaprezentować Projekt pod nazwą „Uwolnij sTREs: TRE® dla nauczycieli, TRE® dla uczniów” podczas Seminarium Edukacji Globalnej organizowanego przez ORE – Ośrodek Rozwoju Edukacji. Ośrodek Rozwoju Edukacji jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym prowadzoną przez Ministra Edukacji Narodowej. Uczestnikami Seminarium byli Liderzy Edukacji na rzecz rozwoju, którzy przyjechali z różnych rejonów Polski.