TRE® w sporcie
Ćwiczenia TRE® uwalniają stres, traumę, emocje i napięcia. W sporcie potrzebne są jako ćwiczenia służące regeneracji sił po wysiłku fizycznym. Dzięki nim ciało uczy się odróżniać stan napięcia od stanu rozluźnienia, a także odczuwać intensywność bólu i dyskomfortu, związanego ze stresem bądź wysiłkiem fizycznym.
W ciele osoby uprawiającej sport pojawiają się napięcia, które są skutkiem zarówno codziennego życia, jak i wykonywanego treningu. Napięcia skumulowane w ciele mogą powodować ból, ograniczać ruchomość i elastyczność, a nawet doprowadzić do kontuzji. Na poziomie mentalnym mogą pojawić się trudności z koncentracją, nerwowość, zbyt duże pobudzenie, lęk czy depresje. Dlatego tak ważne jest dbanie o rozluźnienie zarówno ciała, jak i umysłu.
W sporcie pracujemy nad tym, aby mięśnie głębokie były silne, ale często brakuje nam pomysłu, możliwości czy sposobów aby je również efektywnie rozluźniać. System ćwiczeń TRE® jest optymalnym rozwiązaniem i polega na rozluźnieniu taśm mięśniowo-powięziowych. Metoda ta umożliwia nam dotarcie do głęboko położonych warstw mięśni otoczonych strukturami łącznotkankowymi. Dzięki rozluźnieniu tychże struktur zwiększamy prawdopodobieństwo rozluźnienia mięśni, a także wszystkich części naszego ciała, w tym narządów wewnętrznych, które w sytuacji stresu pośrednio bądź bezpośrednio reagują stanem napięcia.
TRE® sprzyja optymalizacji przygotowania i powrotowi do równowagi w kontekście psychofizycznym. Trening sportowy będzie przebiegał skuteczniej, gdy cały narząd ruchu będzie lepiej przygotowany do wykonania zadań na treningu i zawodów.
.
TRE® a emocje
Człowiek jest psychogenny, to co jest naszą cielesnością jest także naszymi emocjami i odwrotnie. W tym zakresie ćwiczenia TRE® pośrednio wpływają także na naszą pewność siebie, ambicję i psychofizyczną kontrolę emocji.
Nasze emocje osadzają się w naszym ciele. Od momentu poczęcia w naszym umyśle zapisuje się nasz wzorzec reagowania na stres. U osób uprawiających sport wzorzec ten uruchamia się w każdej sytuacji, w której odczuwają one obawę, np. o to, czy ich występ będzie dobry, czy zostaną dobrze ocenione. Sytuacja, w której sportowiec zostaje poddany ocenie, zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz powoduje, że jego system taśm mięśniowo-powięziowych reaguje napięciem. W tej sytuacji konieczne jest stosowanie ćwiczeń rozciągających, nie tylko mięśnie powierzchowne, ale również cały system mięśni głęboko położonych – szkieletowych, które pracują bardzo intensywnie w przypadku przygotowania zawodnika do najlepszego wykonania. Mięśnie szkieletowe napinają się w sytuacji walki i ucieczki, w normalnych warunkach powinny się też rozluźniać w sytuacji braku zagrożenia. W czasie wysiłku fizycznego mięśnie głębokie przewlekle się napinają i bardzo często nie rozluźniają się w sytuacji, kiedy ten wysiłek fizyczny zostanie zakończony. Ponieważ, jeśli niesiemy w sobie wzorzec psychologiczny „muszę uciekać czy walczyć, bo coś mi zagraża” to sam odpoczynek rozumiany, np. jako sen może być niewystarczający, jeśli chodzi o sport, żeby zawodnik skutecznie powrócił do stanu równowagi psychofizycznej.
TRE® a kontuzje
TRE® może zapobiegać kontuzjom. W trakcie ćwiczeń podążamy za ciałem i doświadczamy rozluźniania w tych obszarach, które ciało samo nam wskazuje. Tym samym sprawiamy, że mięśnie stają się optymalnie napięte, a przez to zmniejszamy prawdopodobieństwo pojawienia się kontuzji. Ćwiczenia TRE® pomagają w powrocie do równowagi spoczynkowej i kształtują umiejętność optymalnej regeneracji.
W przypadku wystąpienia kontuzji, ćwiczenia TRE® pomagają nam powrócić do równowagi. W czasie ćwiczeń wibracje wchodzą w miejsca, które są straumatyzowane. Dotyczy to zarówno traumy emocjonalnej, jak i urazów mechanicznych, kontuzji czy operacji. Dzięki drganiom tkanki w tych miejscach stają się bardziej elastyczne, poprawia się ich ukrwienie, co przyspiesza gojenie się, regenerację, a dodatkowo poprawia elastyczność i mobilność w ciele.
Ciało zapamiętuje kontuzje i ból z nimi związany, zawodnik, który powraca do sportu często boi się wykonać konkretne ćwiczenia, pomimo iż jest już na nie fizycznie gotowy. Ciało wysyła sygnał „uważaj, bo byłem narażony na kontuzje i ból”. Dzięki TRE® nasze ciało może oduczyć się pamiętania bólu, może także zwiększyć prawdopodobieństwo odwagi wykonania ruchu, kiedy bólu już nie ma, ale w ciele ciągle istnieje pamięć o nim.
Mamy już w kraju sportowców – praktyków, którzy świadomie używają TRE® jako pomocy w regeneracji po treningach i wzmocnieniu wydolności ciała w procesie treningowym.